Ve společnosti NAVERTICA byl spuštěn v rámci Programu APLIKACE, který je podporován Operačním programem Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), dotační projekt Výzkum a vývoj Komplexní SW aplikace pro telemedicínu – Advanced TeleMed System.
Registrační číslo: CZ.01.1.02/0.0/0.0/19_262/0020051
Období realizace: 14012020–31122022 (datum zahájení projektu je orientační)
Předmět projektu navazuje na dřívější vývojové aktivity společnosti NAVERTICA a.s. z oblasti medicínského prostředí a na základě výzkumu možného použití metod umělé inteligence a robotiky a vyvinout sofistikovanou softwarovou aplikaci Advanced TeleMed System. Tato softwarová aplikace přispěje ke zvýšení péče o pacienty a snížení nákladů na jejich léčbu. Výstupem projektu bude nový software, konkrétně softwarová aplikace Advanced TeleMed System.
V rámci projektu budou realizovány aktivity průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje se zaměřením na vývoj nové softwarové aplikace Advanced TeleMed System
Jaký problém projekt řeší? Telemedicína podle dosavadních zkušeností představuje významné usnadnění života pro chronicky nemocné pacienty i jejich lékaře. Kontrola v nemocnici je nutná jednou za rok, tedy dvanáctkrát méně často než obvyklé každoměsíční kontroly. U jiných pacientů by zase dálkové spojení s lékaři mělo zabránit komplikacím, které hrozí při chronických nemocech.
Očekávané přínosy projektu:
Do realizace projektu budou zapojeny (v rámci smluvního výzkumu a vývoje) dvě instituce:
Fakultní nemocnice Olomouc, resp. pracoviště Národní telemedicínské centrum,
které bude jednak plnit úlohu odborného konzultačního partnera, jednak testovacího pracoviště v medicínském provozu.
Biofyzikální ústav Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně,
jež bude poskytovat konzultace v oblasti využití umělé inteligence v medicíně.